Нерідко банки звертаються до своїх вкладників з пропозицією відкрити вклад з капіталізацією відсотків. І далеко не всі замислюються над тим, що ж означає цей термін і які виплати можна отримати від банку. Насправді ж, у ряді випадків внесок з проведенням кожен місяць капіталізацією виявляється не настільки вигідним для вкладників банку підприємством, як це могло уявлятися. У цьому матеріалі ми розповімо недосвідченим вкладникам, де ж тут криється цілком зрозумілий підступ.
Спочатку потрібно розібратися з тим, що ж означає термін “капіталізація відсотків за вкладом”. Банківський вклад сам по собі передбачає нарахування певних відсотків. Вони або виплачуються в кінці строку окремою сумою, або перераховуються на якийсь певний рахунок, або додаються до загальної суми вкладу. Якраз в останньому випадку і відбувається капіталізація внеску, тому що нарахування відсотків за кожний наступний місяць проводиться вже на суму, яка збільшена на суму процентів за минулий місяць. В результаті, сума вкладу суттєво збільшується.
Щоби розібратися в перевагах і недоліках вкладу з капіталізацією відсотків, розберемо два варіанти: вклад з капіталізацією та вклад без капіталізації. Припустимо, відкриваючи в банку депозит на 15 тисяч гривень за процентною ставкою в 11% річних, в кінці року нам буде запропоновано забрати 15000 + 2000 = 17000 гривень. Але якщо вклад припускав капіталізацію відсотків, то за перший місяць використання грошей при тій же сумі вкладу банк виплатить відсотки в сумі 140 гривень. Ця сума буде автоматично додано до суми вкладу, і з наступного місяця відсотки будуть нараховуватися вже на 15140 гривень (сума початкового вкладу плюс відсотки).
При вкладі в 15000 гривень вже видна різниця в сумах, а якщо відкрити депозит на ще більшу суму, то дохід буде, відповідно, теж більше. Але не все тут так просто, як може спочатку здатися. Багатьом вкладникам притаманне наївно вірити, що передбачаючий капіталізацію відсотків внесок, набагато швидше зробить їх багатшими, але вони сильно помиляються.
Ті банки, які вирішили підзаробити на незнанні своїх клієнтів, а також на їх небажанні вникнути в тонкощі і розрахунки вкладу, пропонують їм використовувати програму вкладу з капіталізацією відсотків, але з меншою процентною ставкою, що врешті-решт або зрівняє дохід з доходом, який буде отримано від вкладу без капіталізації, або його взагалі зменшить.
Неосвіченість громадян України, їх небажання вникати в тонкощі банківського обслуговування та банківські продукти, що їм пропонуються, призводить до того, що співробітники банківських установ замовчують інформацію, що ставка, озвучена клієнту, діє тільки у разі виконання ним певних умов банку, про яких вкладнику, природно, не повідомляється, але обов’язково прописується в договорі вкладу.
З вищевикладеного тексту слідують кілька висновків
По-перше, оформлення депозиту з щомісячною капіталізацією відсотків за вкладом буде вигідно при збігу ставок за вкладами з капіталізацією і без неї, або ж якщо остання – явно нижче.
По-друге, наші співгромадяни повинні навчитися самим уважним чином вивчати умови надання банківського продукту, пильну увагу приділяючи пунктах, написаним дрібним шрифтом, або майже безбарвним текстом. Тому що саме з цих абзаців можна почерпнути для себе багато дуже цікавої інформації, знання якої напевно принесе вам користь. Не зайве також заздалегідь разом із співробітником банку прорахувати схему вкладу, причому, як без капіталізації відсотків, так і з нею, і потім вже визначитися з вибором варіанту.