Бізнес з вирощування зеленого лука вимагає невеликих стартових вкладень, володіє високою рентабельністю та швидко окупається. На відміну від інших зеленних культур цибуля досить невибаглива і швидко зростає (особливо із застосуванням різних технологій гідро – та аеропоніки). У літню пору року придбати цибулю не представляє проблеми. Та й вартість її при покупці на ринку, незрівнянно нижче, ніж в магазинах. Однак у період з осені по весну зелень коштує набагато дорожче, пропозицій набагато менше, а попит настільки ж високий.
Вирощування зеленої цибулі може стати не просто джерелом додаткового доходу, але й прибутковим бізнесом. Правда, лише в тому випадку, якщо ви маєте уявлення про всі тонкощі і підводні камені, з якими вам доведеться зіткнутися, і знаєте, куди ви будете збувати готову продукцію.
Зауважимо, що питання зі збутом є ключовим. Не вірте рекламним статтями, які переконують вас у тому, що «покупці на такий товар завжди знайдуться», якщо тільки ви не збираєтеся самі продавати свій лук на ринку, що малоймовірно.
При виробництві цибулі в промислових масштабах її вирощують цілий рік. Влітку висаджують в поле, а взимку – в опалюваних теплицях. В останньому випадку вигідніше знімати окремі площі біля комбінатів і господарств. Якщо ставити теплицю і опалювати її самостійно, це виходить досить дорого як по роботі, так і по грошах. Рентабельність цього виду бізнесу становить близько 30% в зимовий час (із-за великих витрат на обігрів та/або оренду теплиці) і понад 50% – у літній. Втім, раз на раз не доводиться, і в деякі сезони цей показник може перевищувати 200-300%.
Для вирощування цибулі підійде ділянка площею від 25-30 соток. Незважаючи на поширену думку, бізнес, пов’язаний з зеленими культурами, вимагає певних вкладень. Вони, дійсно, нижче, ніж в інших видах підприємницької діяльності з такою прибутковістю, але все ж зовсім без витрат не обійтися. Вирощувати цибулю в домашніх умовах можна виключно для себе або ж з метою невеликий підробіток. Якщо ви збираєтеся займатися бізнесом, доведеться працювати у великих масштабах.
Навесні, як правило, висаджують цибулю насінням після того, як пройдуть всі заморозки. Існують спеціальні насіння для вирощування зелені, а не цибулин. Кращими вважаються насіння голландських і японських виробників. До зими у теплиці висаджують в більшості випадків цибулини. Це дозволяє скоротити терміни вегетації мінімум в три рази. Крім того, готовий продукт відрізняється високою якістю і хорошими смаковими властивостями. Для будівництва теплиці фахівці радять використовувати не скло, а полікарбонат, так як цей матеріал краще утримує тепло і коштує дешевше. Посадковий матеріал краще закуповувати в оптових компаніях або безпосередньо у виробників. Його вартість становить від 1 до 2 гривень за кілограм.
В залежності від регіону, кліматичних умов і погоди втрати при вирощуванні зелені можуть скласти близько 30% і вище від загального обсягу врожаю. Для мінімізації цих втрат використовуються засоби хімічного захисту рослин. Незважаючи на запевнення продавців, практично вся зелень на продаж вирощується з застосуванням добрив і хімікатів. Тільки таким чином можна добитися високої продуктивності і привабливого зовнішнього вигляду продукту.
Отже, для організації власного виробництва зеленої цибулі знадобиться не менше 100 кв. м. ґрунту і сховище площею близько 30 кв. м. Великі підприємства орендують приміщення заводів під цех для вирощування зелені площею близько 500-600 кв. м. Причому приблизно 350-400 кв. м. з цієї площі відводиться під урожай, а решта – під побутові приміщення та склади. Подібне виробництво обладнується проточними водонагрівачами для теплого поливання, підйомниками і піччю для обігріву. Вирощуються рослини на покупній землі з використанням додаткових добрив та підгодівлі, а висвітлюються денними лампами та лампами ультрафіолетового світла. Все це дозволяє вирощувати зелень круглий рік і в великих обсягах. Її якість при цьому не страждає.
На корисній площі 70-75 кв. м. можна за один місяць виростити від 350 до 550 кг пера. В середньому цей показник становить близько 400 кг. З усіма витратами собівартість одного кілограма зелені може бути від 3 до 20 гривень, в залежності від сезону.
Враховуйте той факт, що цибуля росте в середньому 21 день. Цей термін можна скоротити майже вдвічі, якщо використовувати технологію аеропоніки. Як і гідропоніка, аеропоніка – це система замкнутого циклу, яка дозволяє уникнути утилізацію субстратів, ґрунтів та інших відходів при виробництві. Вартість такого обладнання складає від 300 до 1300 гривень за 1 кв. м. теплиці. Вкладення окупаються протягом декількох років (при вирощуванні зелені знадобиться мінімум 2-3 року). Аеропонні системи вигідніше використовувати для теплиці великої площі і зовсім невигідно для невеликих господарств.
Що стосується реалізації, то більшість виробників працюють або з оптовиками, або безпосередньо з роздрібними продавцями (магазинами, ринками, овочевими кіосками), а також з кафе, ресторанами, шашликовими та ін. Все залежить від обсягів виробництва. В останньому випадку ваш прибуток від продажу зелені буде вище, але часу на пошук клієнтів ви витратите набагато більше. Враховуйте також той факт, що зелень – це швидкопсувний продукт.
Крім того, потрібно буде закупити пакети та обладнання для пакування готової продукції, якщо ви збираєтеся реалізувати її напряму в магазини. У літній час оптові компанії закуповують зелений лук за ціною від 10-20 гривень за кілограм. Взимку ця сума піднімається до 40 гривень і вище (нижче цієї цифри працювати не рентабельно). Великі виробники реалізують в день від 1000 до 3000 кілограм цибулі. Невеликі підприємці здають близько 1500 кг цибулі в місяць. Звичайно, різниця в їх прибутку також буде суттєва.
Основні ризики пов’язані з ситуацією на оптовому ринку, яка не піддається прогнозуванню: ціна за кілограм зелені може різко впасти або, навпаки, піднятися. Іноді навіть великі підприємства змушені якийсь час працювати в нуль.
Якщо обсяги вашого виробництва, як і прибуток, досить великі, варто задуматися про найм помічників, які працюватимуть на дільницях – доглядатимуть за рослинами та збиратимуть урожай. В цьому випадку до видатків на оренду теплиць, прибирання сміття, електрика, посадковий матеріал, добрива, упаковку додасться ще й заробітна плата вашим співробітникам.
Стартовий капітал, який необхідний для відкриття свого бізнесу з виробництва зеленого цибулі , становить близько 30-45 тисяч гривень (при наявності у вас власної земельної ділянки з водопостачанням). Окрема стаття витрат – реєстрація ПП або ТОВ (для роботи з магазинами краще остання організаційно-правова форма) та сертифікація вашої продукції (спочатку можна отримати дозвіл на продаж обмеженого обсягу продукції, оформлення якого коштує дешевше).
Найкращий час для початку своєї підприємницької діяльності з вирощування зеленого лука – це осінь. Попередньо вивчіть попит на такий продукт у вашому регіоні і дізнайтеся середні обсяги його реалізації. Посадіть на пробу необхідну кількість цибулі за місяць до планованого початку продажів. Якщо у вас ще не налагоджена система збуту, то краще висаджувати трохи менше цибулі, ніж розраховуєте продати.
У період з квітня по червень ціна на зелень найбільш висока (в 1,5-2 рази вище, ніж у середньому за рік). Щомісячний прибуток виробництва з обсягами близько 3000 кг цибулі в місяць складає від 45 тисяч гривень. При більш скромних площах (70-75 кв.м) ваш дохід на початку роботи складе від 6 тисяч гривень на місяць. Надалі можна розширювати кількість зеленних культур і вирощувати, крім цибулі, також кріп, петрушку, салат, кінзу і т. п.