Малий і середній бізнес у країнах, де економіка на більш високому рівні, являє собою середній клас, який виступає у ролі робочих місць для значної кількості населення. Крім того саме малий і середній бізнес є основою для розвитку економіки, про що говорять показники ВВП, так як в таких країнах цей показник досягає 50-70%, а в окремих галузях економіки частка малих підприємств може доходити до 80%. Приміром, найбільші показники у подібних підприємств припадають на сферу торгівлі, будівництва і різнопланових послуг. В Україні цей показник ВВП не перевищує 7%.
Але якщо враховувати дані соціологічних опитувань, то порядком дві третини населення мають позитивне ставлення до малого бізнесу. Але лише 10% здатні відкрити свою справу. І спираючись на дані з тією ж статистикою, в Україні практично відсутні підприємства середнього бізнесу, але стрімко ростуть малі за чисельністю наздоганяючи Європу.
Враховуючи специфіку українських реалій, економічний ефект від таких підприємств дорівнює нулю. Вирішення фінансових питань – основа мотивації відкриття власної справи для українців. У Європі ж у людей в числі головних пріоритетів виступає саморозвиток, зацікавленість у своїй самореалізації, незалежність від роботодавця і можливість реалізації своїх ідей, поєднуючи відпочинок з кар’єрою.
Який фактор відлякує українців у відкритті своєї справи?
По-перше, немає доступу до капіталу (інвестиційні фонди, доходи від продажу, кредити). І ситуація навряд чи покращиться. Крім того, 20% підприємців з нетерпінням чекають погіршення, так як розвиток державної підтримки малого бізнесу на низькому рівні, а банки з великою неохотою кредитують подібного роду підприємства. Для того, щоб стати частиною підтримки державної програми малого бізнесу, потрібно надати незліченну кількість різнопланових документів і довідок, які можна отримати лише якщо «оббігати» всі органи влади і інстанції. Зазвичай на всю цю процедуру йде близько року, і не завжди можна отримати бажаний результат. Українська влада не те, що не турбуються про розвиток підприємств малого бізнесу, але і не завжди приділяють їм увагу. Тому підприємці можуть розраховувати лише на свої сили, влізаючи в борги, турбуючись про втрати всіх коштів і можливості подальшого існування.
По-друге, ще одним фактором страху виступають державні органи влади, податкові перевірки, при цьому, незважаючи на оголошений мораторій. Реформи і всі обіцяні зміни законодавчої бази стоять на місці. Тому підприємці просто не знають, чого їм чекати від чинного уряду. При цьому українські можновладці не розуміють того, що потенціал розвитку малого бізнесу в країні величезний. Він обіймає важливу роль в житті і розвитку будь-якої країни. Це і зайнятість населення, і породження здорової конкуренції, насичення ринку новими послугами і товари, і забезпечення потреб великих підприємств.
Що потрібно для того, щоб реанімувати малий бізнес?
В першу чергу потрібно скоротити адміністративний тиск на середній та малий бізнес. Це означає, що потрібно протягом 3-5років просто «не чіпати» ці сегменти. Далі слід звести до мінімуму оподаткування малого бізнесу і залишити один податок – на прибуток, який буде зрозумілим для всіх. А ще потрібно залучати наявні бізнес-асоціації для того, щоб були внесені зміни в чинне законодавство.