З початку економічної кризи багато людей втратили роботу саме в секторі бізнесу, а тому постало гостре питання: де ж все-таки працювати, чому віддати перевагу в якості роботодавця: бізнесу чи державі?
Насправді постраждали від кризи і держструктури, але завдяки урядовій підтримці вдалося уникнути масштабних скорочень. Це, безумовно, є перевагою роботи на державу. Але справа ж не тільки в стабільності, важлива і матеріальна складова.
Для початку потрібно відзначити, що робота в обох секторах може бути як на вищих посадах, так і в якості дрібних службовців. Тому плюси і мінуси залежать також і від сфери діяльності.
Наприклад, зараз держава активно підтримує сфери освіти та охорони здоров’я. Досить високі заробітні плати забезпечені всім бюджетникам з цих областей. Працюють програми з переселення фахівців на Далекий Схід і Північ з відповідною фінансовою підтримкою, плюс «підйомні» програми для молодих фахівців. Проблеми полягають в тому, що обидві сфери захлинаються від постійних нововведень, що виражаються в нескінченному заповненні все нових паперів, забезпечують ті найвищі зарплати. Зате від цього страждає якість надаваних послуг, а працівники старшого покоління не встигають переучуватися і пристосовуватися до нових віянь. Також серйозно підвищилися зарплати у пожежників, поліцейських, військових. Уряд приділяє серйозну увагу тим галузям, на яких будується, по суті, державність.
Також не варто забувати, що існують держкорпорації, які за результатами опитувань є найпопулярнішими серед найбажаніших роботодавців для молодих людей. Але є галузі, які оплачуються як і раніше погано, хоч і забезпечені гарантіями. Це клерки, секретарі, офіс-менеджери в держустановах, всілякі помічники. Тому початок кар’єри в юриспруденції, судовиробницькій області та інших досить важкий, якщо немає відповідних зв’язків.
Зараз почалася активна підтримка науково-дослідницької галузі з боку держави. Тому молодим людям, які не визначилися з вибором професії, а також залишившим країну вченим і інженерам є над чим замислитися.
Причини популярності держсектора очевидні: відносна стабільність, робота пов’язана з менш стресовими умовами, менша залежність від конкуренції і тиску ринку. Але при цьому експерти відзначають, що стабільність обертається зниженням показників зростання продуктивності праці в держсекторі.
Тим не менш, багато фахівців обґрунтовано називають основним двигуном економіки саме бізнес. Діяльність у цій області загрожує втратами, які пов’язані з серйозними фінансовими ризиками. Але саме конкуренція всередині бізнесу і з тими ж держкомпаніями змушує винаходити нові моделі, системи, плани розвитку, створювати унікальні продукти. Тому бізнес може обіцяти працівник і значно більш високі доходи, ніж державні установи.
При грамотній і відповідальній роботі керуючих компанії, співробітники можуть бути забезпечені гарантіями не гірше державних, отримувати серйозний соц.пакет, а також професійний розвиток.
Преміальні не унормовані держбюджетом, так і заохочення працівників не обмежується тільки грошима: починаючи від путівок на відпочинок і закінчуючи допомогою у придбанні житла.
Але потрібно пам’ятати, що зараз ринок праці бізнес-сектору знову перенасичений вакансіями в області продажів, яка серйозно постраждала на початку кризи, до того ж багато компаній з-за жорсткої податкової політики перевели виплату зарплат з законної з відрахуваннями в пенсійний фонд у «конвертну».