Аптечний бізнес зростає і набирає все більших обертів кожен рік. Люди час від часу хворіють, при цьому вартість вітчизняних та зарубіжних медикаментів збільшується. У зв’язку з тим, що необхідно обов’язково піклуватися про своє здоров’я, доводиться купувати та використовувати профілактичні препарати, які теж коштують чималих грошей.
Середньостатистичні чеки аптек містять досить значні суми, при цьому медикаменти мають термін придатності-два роки. Ці фактори дозволяють зробити аптечний бізнес досить прибутковим. Отже, молодим бізнесменам є привід задуматися про те, щоб скласти готовий бізнес-план аптеки.
На сучасному ринку є досить велика кількість аптек, однак, якщо підходити конструктивно, варто подумати над відкриттям аптечного пункту з нуля поруч з торговими центрами, станціями метро, медичними установами та іншими будівлями масового скупчення людей.
Що знадобиться для аптечного бізнесу?
Перш за все знадобиться подбати про дизайн приміщення (приклад – придбання гарних скляних вітрин).
Проста назва, яка запам’ятовується, посильна реклама, вивіски – все це необхідно для успішного існування аптечного пункту.
В даних матеріалах представлено готовий приклад бізнес-плану власного аптечного пункту. Приблизні витрати, які знадобляться для того, щоб відкрити аптечний кіоск, можуть бути в межах 20 000 доларів. При цьому потрібно буде орієнтовно 1 000 000 доларів для створення власної мережі аптек.
Варто зауважити, що досить часто ціна сильно завищена, продавець хоче окупити всі свої вкладення грошових коштів та отримати максимальний дохід. Вигідна покупка можлива виключно у разі, якщо буде знайдений надійний консультант, який знає цей бізнес.
Купуючи готову аптеку, знадобиться в першу чергу вибрати правильне місце розташування. Це потрібно для того, щоб були діючі зв’язки з постачальниками. Крім того, важливу роль відіграє персонал, реклама та ремонт в приміщенні. Отже, можна зробити висновок про те, що придбати готовий аптечний бізнес досить складно. Саме тому є привід задуматися про те, щоб скласти бізнес-план відкриття аптеки з нуля.
У разі якщо буде правильно організовано відкриття ветеринарної або звичайної аптеки, передбачуваний дохід може становити 3000-15 000 доларів щомісяця.
Приклад бізнес-плану для відкриття аптечного пункту
Планування майбутньої діяльності
Щоб організувати прибуткову діяльність, необхідно добре розбиратися в специфіці аптечного бізнесу. Існують наступні форми аптечних підприємств:
- аптечний кіоск;
- аптечний пункт;
- звичайні аптеки;
- аптеки у формі міні-маркетів;
- мережа аптек.
Є і деякі відмінності між запропонованим асортиментом лікарських препаратів:
- реалізація виключно медикаментів;
- продаж лікувальної та дитячої косметики;
- препарати для ветеринарної медицини;
- здорове харчування;
- продаж товарів для діагностики та іншого.
Лікарські товари рецептурного призначення за законом дозволено реалізовувати тільки в аптеках та аптечних пунктах. Отже, підприємцю необхідно заздалегідь визначитися з формою закладу, який відкривається, і асортиментом товарів, які надаються. Крім того, фармацевт, який працюватиме в аптеці, повинен бути досить досвідчений у цій діяльності.
Як відкрити аптечний кіоск в максимально короткі терміни?
Варто зауважити, що такі моменти, як пошук та вибір відповідного приміщення, виконання необхідних ремонтних робіт, підбір висококваліфікованих працівників для виконання роботи, будуть залежати тільки від підприємця. Отже, при великому бажанні можна все організувати і за місяць.
Однак найбільш витратним за часом буде процес отримання всіх необхідних дозвільних документів та ліцензій. Даний ланцюжок може бути досить довгим та виснажливим. При цьому він має наступний вигляд: місцева ліцензійна комісія, міська комісія, федеральна комісія, висновок санітарно-епідеміологічної служби та пожежників.
Для того, щоб отримати всі повідомлення, дозволи та ліцензії і відкрити аптеку або аптечний кіоск, підприємцю може знадобитися приблизно 2 місяці. При цьому початківець, недосвідчений бізнесмен може не впоратися з виконанням такого процесу і за півроку.
Підбір місця, придатного для розташування аптечного кіоску
Для того щоб забезпечити велику кількість потенційних клієнтів, потрібно подбати про те, щоб місце, в якому розташовується аптечний кіоск, було вдалим. В даному випадку це можуть бути місця великого скупчення людей. Приклад – будь-які станції метро, великі житлові масиви, медичні, торговельні центри, автобусні зупинки тощо.
Варто звернути увагу, що успіх подібного бізнесу на 50% залежить від того, яке буде вибране місце розташування аптечного кіоску, на 30% – від того, які були підібрані співробітники для роботи в закладі, і тільки на 10% – від конкуренції. Все інше йде на рекламу та цінову політику.
Підбір необхідних співробітників для аптечного кіоску
Важливо розуміти, що неможливо мати більший прибуток без якісного та злагодженого колективу. Підприємцю знадобиться зробити сприятливі умови для роботи від прибиральниці до провізора. Співробітники повинні ходити на роботу в аптеку або аптечний кіоск з великим задоволенням. Є сенс задуматися про організацію корпоративів, премій. Крім того, робота, яка виконується працівниками , має добре оплачуватися. Приклад: заробітна плата провізорів зросла на 80% порівняно з 2001 роком.
У співробітників повинна бути необхідна освіта, і бажано, щоб вони мали досвід роботи.
У разі, якщо планується відкрити власну мережу аптек, для 20 закладів, наприклад, може знадобитися приблизно 300 працівників. Крім того, експерти повідомляють, що фармацевти та провізори в даний момент в дефіциті.
Комп’ютерне програмне забезпечення та інша техніка для ветеринарної або звичайної аптеки
Для того щоб була можливість швидко та якісно обслуговувати клієнтів, перш ніж відкрити аптеку, потрібно провести оптимізацію робочого місця за допомогою комп’ютерного програмного забезпечення. Подібні програми дозволяють швидко відстежити замовлення, його наявність, дисконтні програми, підрахують необхідну кількість грошових засобів для майбутніх закупівель тощо.
Не варто забувати про купівлю холодильників, всіх необхідних меблів, кондиціонерів та інших можливих зручностей для клієнтів, що прийшли.
Скільки коштів необхідно для того, щоб відкрити ветеринарний або звичайний аптечний кіоск
У разі, якщо немає приміщення у власності, потрібно подумати про його оренду. Отже, орендна плата буде основним пунктом щомісячних витрат. Потім буде йти придбання необхідного обладнання.
Так як окупність даного проекту може становити приблизно 2-3 роки, є сенс подумати над тим, щоб укласти договір про оренду як мінімум на 5 років.
Це дозволить уникнути постійного підвищення орендної плати.
Для того щоб діяльність була беззбитковою, знадобиться здійснювати продаж медикаментів орієнтовно на 500- 600 доларів в день. Все інше буде прибутком. Якщо цей бізнес буде успішно функціонувати, його щомісячний оборот може становити 15 000 доларів.
Аптека з виконанням усіх ремонтних робіт обійдеться підприємцю приблизно в 40 000-50 000 доларів.
Крім того, знадобиться витратити таку кількість грошових коштів:
- орендна плата – близько 5000 доларів;
- ремонтні роботи – 20 000 доларів;
- купівля торговельного та касового обладнання – 12 000 доларів;
- холодильне обладнання – 1000 доларів;
- програмне забезпечення – 3000 доларів;
- різні додаткові витрати – 3000 доларів;
- отримання дозвільних документів – приблизно 5500 доларів;
- зовнішні вивіски – 3000 доларів.
Загальне: відкриття ветеринарної або звичайної аптеки, приклад якої розглядався, може обійтися в 52 500 доларів.