Звертаючись за банківським кредитом, кожен претендент повинен бути готовий до того, що банк неодмінно захоче перевірити його персону. Фінансова установа просто не може ігнорувати цю процедуру, адже подібним чином вона отримує можливість упевнитися в надійності позичальника. Завдання самого здобувача – максимально сприяти банку в здійсненні перевірки, бо інакше важко буде сподіватися на лояльні умови кредитування.
Від чого буде залежати банківська перевірка?
Рівень банківської перевірки буде прямо залежати від суми, на яку претендує здобувач. При аналізі заявок на незначні споживчі позики, а також на банківські кредитні карти з низьким лімітом, банки, як правило, готові задовольнятися лише паспортом позичальника та його кодом платника податків. Інколи до цього списку додається друге посвідчення особи, яким може виступити водійські права або ж військовий квиток. Ще рідше в подібних ситуаціях кредитори вимагають документ про заробіток.
А ось якщо позичальник бажає отримати великий кредит, неважливо – буде це нецільова позикфа готівкою або автокредит, або іпотека, тут йому без пильних перевірок банку не обійтися. Отже, документів потрібно більше. У подібному випадку та ж довідка про заробіток перетворюється в обов’язковий документ, без якого позику просто не дадуть, так як фінансова установа не захоче ризикувати. Більш того, кредитор може також зажадати виписку з трудової книжки із зазначенням нинішнього місця роботи.
Як правило, кредитори вимагають, щоб робочий стаж на теперішньому місці працевлаштування був не менше року. До того ж, для банку досить важливо, щоб позичальник не був схильний до частої зміни місць роботи. Якщо ймовірність того, що людина під час погашення позики може опинитися без роботи доситьвисока, то кредит можуть і не дати.
Перевірка на совість
При оформленні великих кредитів банки можуть цікавитися не тільки періодом роботи, але й іншими відомостями, які можна зарахувати до другорядних. Тим не менш, для кредиторів вони дуже важливі, особливо при розрахунку довгострокової перспективи, адже деякі позики можуть оформлятися навіть на 25 років. Тому банк може проводити аналіз не тільки нинішньої зарплати позичальника, але і сфери діяльності, в якій він трудиться.
У банків є свій чорний список спеціальностей, працівники яких числяться в групі ризику. Це люди, чиї доходи можуть бути непостійними або не підтвердженими документально. До них відносяться ПП, фрілансери, будівельники. Сюди відносяться також співробітники МНС і міліції, оскільки їх робота пов’язана з небезпекою для життя.
Крім роботи і заробітків позичальника банківська перевірка напевно торкнеться і його витрати. Насамперед, фінансова установа може зажадати довідку про склад сім’ї, ознайомившись з якою встановить, скільки в родині проживає утриманців. До того ж, кредитний фахівець напевно запитає – а чи є у інших членів сім’ї непогашені кредити, і в яких банках. Якщо, наприклад, у чоловіка здобувача будуть власні кредитні зобов’язання, то в позиці можуть і відмовити, особливо, якщо заявка подавалася на іпотеку, при якій чоловік автоматично виявляється співпозичальник.
Кредитна історія під «прицілом» банку
В якості об’єкта перевірки банку обов’язково виявиться і кредитна історія здобувача. Її стан дуже сильно вплине на рішення кредитора. Якщо вона бездоганна, то шанси отримати яку завгодно позику будуть максимальними. Якщо ж у минулому здобувач допускав прострочення, то з оформленням кредиту виникнуть проблеми. Аргументом буде та сума грошей, яку попросить позичальник. Якщо вона виявиться невеликою (15-30 тис. гривень), то гроші можуть дати, але на більш жорстких умовах. Якщо ж мова піде про більш суттєві суми, то ймовірність відмови стане набагато більше, хіба що позичальник приведе поручителя або дасть заставу.