Під поняттям страхування, ховається термін, що зв’язує деякі сфери фінансових відносин між страхувальниками, страховиками і третіми особами, які зацікавлені у житті і здоров’ї людей та збереження їхнього майна. Страхування поділяється на декілька видів, які мають різні предмети страхування та умови.
Найчастіше страховики роблять вибір на користь страхування відповідальності, майнового страхування та особистого. Головна відмінність тут зазначається в договорі страхування. Якщо особи страхують своє майно, то предметом страхування виступають матеріальні цінності. Якщо страхувальник страхує життя, то тут предметом стає працездатність, життя і здоров’я страхувальника. А якщо страхується відповідальність, то предметом страхування виступає відповідальність страхувальника перед третіми особами. У тому випадку, якщо дії застрахованої особи завдадуть шкоди третім особам, страхова компанія призначає відповідні виплати. Прикладом такого типу страхування є ОСАЦВ.
Всі види страхування можуть бути як обов’язковими, так і добровільними. В якості обов’язкового страхування служить той вид страхування, який пов’язаний з громадською безпекою, наприклад, ОМС (медичне). Чи є тип страхування обов’язковим, вирішує держава шляхом прийняття законів. В Україні обов’язковими видами страхування є страхування пасажира, що пересувається за допомогою муніципального або державного транспорту. У цих випадках у вартість проїзду вже включена вартість страховки.
Майновим страхуванням можуть скористатися юридичні та фізичні особи. Ними можуть бути застраховані будівлі та домашнє начиння, тварини та автотранспорт. У цьому разі майно страхується від пожежі та стихійних лих. Об’єктом страхування в даному випадку будуть будівлі та споруди, обладнання та товари, нерухомість і багато іншого. Майно може бути застраховане і від такого ризику, як псування водою. І вже третім ризиком служить псування майна сторонніми особами. Також майно може бути застраховане від незаконного проникнення, захоплення або розбійного нападу.
Зі страхуванням відповідальності об’єктом виступають майнові інтереси страхувальної особи. Якщо здійснення діяльності заподіяло шкоду третім особам, страхова компанія здійснює постраждалій стороні виплати. Договір страхування в даному випадку передбачає відшкодування третій невідомій стороні. В цьому договорі не вказується сума виплат, проте вона все одно не може перевищити максимум, встановлений договором.
Особисте страхування орієнтоване на страхове забезпечення на випадок страхових подій. Якщо застрахована сторона частково або повністю втратила працездатність або померла, страхова компанія призначає відповідні виплати. В даному випадку страхові виплати призначаються застрахованій стороні, якщо страховий випадок не спричинив її смерть. У разі смерті застрахованої сторони виплати адресуються її близьким родичам. Кожна компанія пропонує свої продукти особистого страхування. Якісь з них страхують від нещасних випадків, деякі з них беруть на себе ризики за раптовими майновими втратами.
На сьогодні саме ці види страхування одержали найбільше поширення. Вищевказані види діляться на підвиди страхових продуктів. Всі суми страхових виплат та особливості предметів страхування прописуються в договорі. Деякі страхові компанії останнім часом вивели на ринок такий страховий продукт, як накопичувальне страхування. Воно одночасно страхує сторону від ризиків і розпоряджається страховими внесками.