Про поліпшення житлових умов люди можуть замислюватися на різних етапах свого життя. Це може статися і в момент народження нової сім’ї, і тоді, коли ви більше не хочете орендувати чужу квартиру або тоді, коли з рідними досить складно ужитися. Але найчастіше мотивацією для придбання свого житла стає народження дитини. Саме бажання надати дитині все необхідне, в тому числі і окрему кімнату, підштовхує більшість людей оформити іпотеку. При цьому багатьох жінок цікавить, чи можуть вони самостійно взяти житло в кредит, адже нерідко трапляється, що чоловік працює неофіційно, або ж жінка і зовсім виховує дитину одна.
Чи може жінка в декреті придбати житло по іпотеці?
В принципі, банку без різниці, хто буде оформляти іпотеку – чоловік чи жінка, так як головним критерієм відбору позичальників для фінустанови незмінно є їх платоспроможність. В її оцінці головну роль грає офіційний заробіток здобувача та його здатність підтвердити дохід відповідним документом.
Проте жінка, яка перебуває у декретній відпустці, якими б високими не були її доходи до декрету, в момент вагітності і після народження малюка офіційно вважається безробітною. І, незважаючи на те, що вона може отримувати допомогу на дитину, аліменти або які-небудь інші соцвиплати – отримати іпотеку самостійно для неї стає важко.
Причиною є те, що при розгляді заявки кредитор в якості доходу не буде враховувати ні допомоги, ні субсидії. І, навіть якщо ви і є його клієнтом, і маєте бездоганну кредитну репутацію, банк не стане ризикувати своїми коштами, позичаючи їх вам. Єдиним винятком може бути тільки випадок, коли ви в змозі внести великий авансовий платіж (близько 50% від вартості квартири). В інших випадках жінка, яка перебуває у декретній відпустці самостійно придбати житло за іпотекою не зможе.
Можлива альтернатива
Нерідко трапляється і так, що жінка, яка перебуває в декреті, все ж має стабільний дохід. Це можливо, якщо жінка є фрілансером, має свій бізнес в інтернеті або ж займається репетиторством. Щоправда, довести такий заробіток банку практично неможливо. Втім, можна спробувати варіант оформлення позики без підтвердження доходів.
Зрозуміло, ставки і розмір авансового платежу за такими кредитами будуть істотно вище (це пояснюється підвищеними ризиками банку), ніж при і оформленні класичної іпотеки. Позитивну роль на прийняття банком рішення може також зіграти наявність непрямих доказів вашої платоспроможності, наприклад, власний автомобіль, бездоганна кредитна репутація, позитивний досвід співробітництва з цим кредитором.
Ще краще, якщо жінка зареєстрована як підприємець – для кредитора це є черговою гарантією того, що позичальник, хоч і перебуває в декреті, але отримує певний дохід. Втім, якщо самостійно оформити житлову позику жінці не вдалося, взяти кредит можна буде офіційно працевлаштованого чоловіка. В такому випадку, вона, найімовірніше, виступить співпозичальником за кредитом, і буде мати певні права на частина купленої квартири.
Ще одним способом стати власником іпотечної квартири, знову-таки, є варіант із залученням співпозичальника. Так, наприклад, у якості позичальників ви можете взяти своїх батьків, які, власне, за умовами кредитної угоди і зобов’язані будуть платити ваш борг. При цьому, скрізь у договорі позики буде фігурувати саме ваше прізвище, то є власником житла станете ви. Правда, умов оформлення такої іпотеки буде обов’язкове працевлаштування ваших батьків, доказовий дохід, та, звичайно ж, відповідний кредитним вимогам вік.
Не варто також забувати і держдопомоги. Якщо жінка дарує життя другій дитині, то за законом їй належить материнський капітал, який являє собою суму досить значних розмірів. Отримати всю суму на руки, жінці, звісно ж, не вдасться, а от використовувати цей капітал із метою погашення іпотеки цілком можливо.