Інвестицій в облігації – як заробити

Іnvestitcіi` v oblіgatcіїВибір і покупка облігацій

Облігації – це один з найбільш надійних інвестиційних інструментів. Вкладаючи гроші в їх покупку, ви, швидше за все, не отримаєте великий прибуток, але натомість мінімізуєте ризики.

Як вибрати найбільш вигідні облігації? І як витягти максимум можливого з цього неоднозначного інвестиційного інструменту? Про все це читайте у нашому керівництві.

Чи варто вкладати гроші в облігації?

Для початку давайте розберемося, що ж таке облігації.

Термінологія

Облігації – це цінні папери. Вони є підтвердженням передачі грошових коштів державної чи приватної компанії та гарантують їх повернення.

Таким чином фізична особа в цій схемі виступає в ролі кредитора, тобто дає гроші в борг на обумовлених у документі умовах (термін повернення, процентна ставка тощо).

Переваги і недоліки інвестицій в облігації

У інвестицій в облігації є свої плюси і мінуси, які необхідно врахувати перед тим, як приймати остаточне рішення.

Надійність. Відносна надійність облігацій найчастіше стає вирішальним фактором для інвесторів. Вони бачать, що ризики мінімальні, і вкладають гроші в придбання цих цінних паперів.

Свобода вибору. Випускати облігації можуть як державні, так і приватні компанії. Їх називають емітентами. У інвестора є вибір. Він сам визначає свою кредитну політику, віддаючи перевагу лише тим організаціям, чиї умови його цілком влаштовують.

Вихід на вторинний ринок Облігації можна купувати або продавати на вторинному ринку. Це дає можливість позбавлятися від них в найкоротші терміни, не зазнаючи при цьому великих збитків. А при вдалих спекуляціях можна навіть заробити.

Низький дохід. Принаймні таким він здається в порівнянні з прибутком, який можна отримати від інвестування в акції або від вдалих ставок на валютній біржі. Втім, часом цей недолік і зовсім непомітний. В умовах нестабільної ринкової економіки, облігації можуть принести більше грошей, ніж всі інші інвестиційні інструменти разом узяті.

Не можна не забувати і про ризики, що з’являються в той самий момент, коли інвестор вкладає гроші в придбання облігацій. Їх два.

  • Кредитний ризик

Цей ризик пов’язаний з тим, що компанія, що випустила облігації, не зможе виплатити борг і відсотки по ньому всім своїм кредиторам.

Варто пам’ятати, що чим вище очікувана дохідність, тим вищий рівень ризику. І навпаки.

  • Ринковий ризик

Якщо загальний рівень процентних ставок, який визначається Центробанком, підвищиться, то ціна облігацій впаде.

Інвестиції в облігації проти банківських вкладів

Багато хто порівнює інвестиції в облігації з відкриттям банківських вкладів. Таке зіставлення цілком коректне. Обидва інструменти надійні, але не надто прибуткові. Обидва інструменти підходять для новачків, які роблять перші кроки в інвестуванні. Питання в тому, якому з них віддати перевагу? В кращому випадку – обом. Але грошей на подібні грамотні кроки вистачає далеко не завжди. Тому для вас ми підготували порівняння інвестицій в облігації з банківськими вкладами.

Облігації Банківський вклад
Страхування Ні Так
Розміщення грошових коштів Потрібен посередник для відкриття рахунку і купівлі цінних паперів. Посередник не потрібен, всі операції з відкриття банківського рахунку можна виконати самостійно.
Отримання відсотків В залежності від виду облігацій: або у встановлені емітентом дати по купонах, або в момент погашення облігацій. В залежності від виду вкладу: або щомісяця, або по закінченню терміну депозиту.
Дострокове вилучення коштів Можливо, за допомогою продажу облігацій на вторинному ринку цінних паперів. Можливо, але з втратою частини грошових коштів з-за штрафних санкцій.
Повернення усієї вкладеної суми Трьома способами:

  • погашення заборгованості емітентом,
  • дострокове погашення заборгованості емітентом,
  • оферта (викуп облігацій до закінчення строку їх дії).
В залежності від виду вкладу: або в будь-який зручний момент, або по закінченню терміну депозиту.
Оподаткування 13% від усього одержуваного доходу. Виняток становлять купонні облігації державних компаній. Якщо дохідність за рік перевищує 13%, встановлюється податок у розмірі 35% від доходу.
Середня прибутковість Не більше 20% річних Не більше 12% річних

Порівняння показує, що облігації прибутковіше депозитів. Але в той же час вони важче. Доводиться робити більше рухів на шляху до заповітного прибутку. Доводиться ретельніше вибирати облігації, стежити за новинами економіки і періодично виходити на вторинний ринок цінних паперів. Варто пара зайвих відсотків дохідності таких зусиль? Ми впевнені, що так. Безумовно, не варто вкладати свої гроші в облігації. Оптимально інвестиційний портфель повинен складатися з різних за ступенем прибутковості та ризику інструментів. Своє місце в ньому є і у облігацій.

Види облігацій

Існують різні види облігацій. Якщо ви будете розуміти, чим вони відрізняються одна від одної, правильний вибір буде зробити набагато простіше.

По виду нарахування доходу

Купонні. Дохід по облігаціях цього виду виплачується регулярно через певний проміжок часу. Система чимось схожа на нарахування відсотків за банківськими депозитами. Купонною вона названа тому, що раніше облігації випускалися зі спеціальними відривними купонами (абонементи).

Дисконтні. Покупець цих облігацій заробляє на різниці в ціні облігацій на момент їх випуску і в момент їх продажу чи погашення. Різниця між номінальною вартістю і вартістю, за якою дані цінні папери продаються емітентом, називається дисконтом.

Здебільшого облігацій, що випускаються в нашій країні, виплачується купонний дохід.

По виду компанії, яка випускає облігації

  • Державні – Ці облігації випускаються державою.
  • Муніципальні – Ці облігації випускаються різними муніципальними утвореннями.
  • Корпоративні – Ці облігації випускаються приватними компаніями.

Важливо зазначити, що у державних облігацій є велика перевага. Дохід по них не оподатковується.

Така ж перевага є і в єврооблігацій або, як їх називають в народі, євробондів. Купонний дохід по них не оподатковується. Втім, це не єдиний і не головний плюс облігацій в євро. Інвестувати в них вкрай вигідно. Дивіться самі. Відкриваючи депозитний рахунок в іноземній валюті, ви отримуєте досить маленький прибуток – не більше 3-4% річних. Вклавши гроші в покупку єврооблігацій, ви збільшите цю цифру вдвічі. Є у цього інвестиційного інструменту і свої недоліки.

Високий поріг входження – від 50 000 у.о.

Усі операції з купівлі та продажу можна здійснювати тільки через посередників – брокерів.

До кредитного ризику додається валютний.

Більшу частину інвесторів, напевно, відлякує високий поріг входження. Якщо ви ставитеся до їх числа – зверніть увагу на ПІФи облігацій. Прибутковість вони пропонують приблизно таку ж (а іноді і вище), а паї доступні кожному.

Як вибрати і купити облігації?

 

При купівлі облігацій слід звертати увагу на три важливих параметри.

  1. Прибутковість. Здавалося б, чим вона більше, тим краще. Але насправді це не завжди так. Якщо процентна ставка за облігаціями занадто висока, велика ймовірність того, що емітент не зможе погасити заборгованість перед кредиторами і відсотки по ній.
  2. Ліквідність. Чим більше операцій з облігаціями проводиться на ринку, тим більше шансів у вас продати їх у найкоротші строки у разі необхідності.
  3. Оферта. Оферта – це можливість здати облігації емітенту до строку їх погашення. Це вкрай важлива можливість, адже коли економічний стан у країні зміниться або, припустимо, ви зрозумієте, що незабаром вартість цінних паперів впаде, від них можна швидко позбутися.
  4. Надійність компанії. Існують емітенти різного ешелону. Найбільших і найнадійніших з них називають «блакитними фішками». Процентна прибутковість за облігаціями випущеними ними буде нижче, але зате і ризиків буде менше. Ми радимо більшу частину грошей віддавати за облігації компаній першого ешелону.

Операції купівлі-продажу облігацій проводяться на Фондовій біржі РТС і на Київській міжбанківській валютній біржі. Для торгівлі на них необхідний брокерський рахунок. Ціна більшості облігацій рідко перевищує поріг в 300 грн, але це не означає, що на даній сумі слід зупинитися. Навіть новачкам невигідно інвестувати так мало. Дохід з цієї суми  просто не покриє всі комісії та інші додаткові витрати.

Тому краще всього вкласти в покупку облігацій суму, що перевищує 15 000 грн.

Зверніть увагу на те, як формується ціна облігацій. Вона складається з їх ринкової вартості і накопиченого за час звернення купонного доходу.

В ідеальному інвестиційному портфелі завжди повинні знаходитися облігації. Вони допомагають скоротити ризики і при цьому регулярно отримувати стабільний нехай і не найвищий прибуток. Правда, облігації потрібні не які-небудь, а хороші. Якість їх у першу чергу визначається репутацією емітента. Якщо гроші в борг просить надійна велика компанія, що входить в перший ешелон, за випущені нею цінні папери можна майже не переживати.

Залишити свій коментар

Будь ласка, введіть ваше імя

Ваше имя необходимо

Будь ласка, введіть дійсну адресу електронної пошти

Электронная почта необходима

Введіть своє повідомлення

Лучшие казино Украины

ukrGroshi.com.ua © 2017