Як економити на опаленні квартири

Тарифи на енергоносії вже пару років демонструють стабільну тенденцію до збільшення. З ними зростають і цифри в квитанції за комуналку. Часом їх зростання настільки великий, що здатний завдати нокаутуючого удару по сімейному бюджету. У випадку з приватним будинком, під час фінансових труднощів, можна вдаватися до радикальних заходів: не палити, поки що вдома нікого немає, опалювати лише частина приміщень (наприклад, кухню і спальню) електричними приладами. Але у випадку з центральним опаленням багатоповерхівки такі варіанти не розглядаються.

Незалежно від того, чи є хто вдома, або ж квартира місяць простоює, холодно або жарко, платити доведеться. У Києві, наприклад, тариф становить 33 гривні за кожен квадратний метр опалювальної площі. За двокімнатну квартиру на 50 м2 доведеться в місяць платити 1650 грн. Приблизно стільки ж, згідно з розрахунками, доведеться заплатити за наявності автономного опалення газом або електрикою.

Встановлення теплолічильника

Якщо в будинку підведено центральне опалення, але квартира (або під’їзд) не обладнана теплолічильником — заходи, спрямовані на економію, не в силах помітно знизити обсяг платежів. Вони можуть виявитися ефективними, тільки якщо в будинку погана система опалення, а взимку в приміщенні холодно. Тоді заощадити можна на відмову від додаткових електричних кімнатних обігрівачів, утепливши стіни. В інших випадках утеплення не допоможе.

Як економити на опаленні квартири

Встановлення теплолічильника дозволяє платити тільки за реально спожите тепло (з урахуванням пари нюансів). Наївно вважати, що цей прилад є панацеєю і зможе чарівним чином знизити витрати в рази, однак у поєднанні з іншими заходами — ефект може виявитися вельми відчутним. Теплолічильники бувають як квартирні, так і встановлювані на весь будинок. У першому випадку доведеться платити за тепло, спожите квартирою, плюс транспортні втрати і витрати на обігрів місць загального користування (під’їзд, сходова клітка). У другому — тепло, спожите будинком, пропорційно опалювальній площі квартири.

Квартирний лічильник  встановити простіше, дешевше, але він далеко не завжди дозволить економити. Якщо теплоізоляція приміщення погана — рахунки можуть навіть збільшитися. Ставити його без утеплення немає сенсу. Загальнобудинковий прилад обліку тепла, навпаки, може не враховувати повноти ефекту від заходів по утепленню, якщо тепловтрати у багатьох квартирах великі. Отже, якщо будинок добре опалюється, взимку в ньому не холодно — бажано скооперуватися з сусідами і поставити загальний лічильник. Якщо з теплоізоляцією все не дуже добре — потрібно купувати індивідуальний вимірювач і подбати про утеплення.

З допомогою кранів, що встановлюються біля квартирного лічильника, можна зменшувати потік води, що надходить в батареї, якщо в приміщенні стає жарко. Це дозволяє не переплачувати за надмірне тепло. Зниження температури всього на один градус призводить до економії до 3-6 % тепла, в залежності від погодних умов і рівня утеплення. На період відсутності мешканців будинку також можна зменшувати потік води, щоб не прогрівати квартиру даремно.

Відмова від центрального опалення

У пошуках вирішення питання, як економити на опаленні в квартирі, багато хто замислюється про відмову від центрального опалення. На жаль, згідно з чинним законодавством, зробити це можна, лише об’єднавшись всім будинком. Таку політику державні мужі аргументують тим, що відключення одного приміщення вплине на роботу опалювального контуру у всьому будинку. При правильно спроектованій системі циркуляції — це не так, але на практиці для індивідуального відмови доведеться пройти через сім кіл пекла бюрократії, з відвідинами кабінетів міської влади, комунальників, та судовими засіданнями.

Відмова всім будинком теж є завданням не із легких. У великому приміщенні напевно знайдеться пара людей, яким фінанси дозволяють не переживати про економію, а завдання з встановленням індивідуального опалення може здатись занадто клопітким і тому нецікавим. Також в будинку проживають пенсіонери, для яких пара десятків тисяч гривень — непідйомна сума, а наявність субсидії дозволяє не турбуватися про величезні рахунках. Зрозуміло, що ці люди теж ні за що не погодяться відмовитись від центрального обігріву. Тому законна встановлення індивідуального опалення — завдання з області фантастики в українських реаліях.

Як заощадити на опаленні квартири газом

Щоб економити на опаленні газом, слід подбати про раціональне її витрачання. В першу чергу, варто задуматися про якість котла. Якщо в квартирі встановлений який-небудь старенький АОГВ, то заміна на сучасний конденсаційний котел дозволить економити до 30 % палива. Не варто забувати і про систему вентиляції/відводу продуктів згоряння. Поліпшення тяги посприяє максимально можливого підвищення ККД.

Грамотне управління опалювальним приладом теж сприяє економії. Можна регулювати температуру в приміщенні, а також відключати котел, коли нікого немає вдома. Деякі сучасні моделі підтримують роботу за розкладом, автоматично регулюючи нагрів за заданим сценарієм.

Як економити на опаленні квартири електроенергією

З електричним опаленням економити на опаленні квартири досить просто. Ці обігрівачі відрізняються високим ККД і при зваженому підході стають істотно вигідніше газових. Перше, що слід зробити для економії — встановити двотарифні лічильник. Енергія, витрачена на роботу опалення вночі (а вночі на вулиці холодніше, ніж вдень), буде тарифікуватися зі знижкою 50 %. При роботі котла в звичайному режимі підтримання стабільної температури — за зниженою ціною буде витрачатися до 70 % електроенергії. Якщо обігрівач підтримує програмування режиму роботи, з можливістю складання розкладу — можна економити ще більше.

Курс на утеплення

Всі інші способи, як заощадити на опаленні в багатоквартирному будинку, застосовні до приміщень з центральним обігрівом, так і індивідуальним опаленням. Стосуються вони утеплення об’єкта, для зниження тепловтрат в опалювальний період.

Курс на утеплення

Вікна

Дерев’яні віконні рами мають властивість розсихатися, у них і під ними з’являються тріщини і щілини, пропускають холодне вуличне повітря. Контакт скла з рамою теж далеко не завжди ідеальний, а зазори не сприяють економії тепла. Заміна вікон на сучасні склопакети дозволяє заощадити, за різними даними, до 30 % тепла. Це означає, що замість рахунку в 1500 гривень — вийде трохи більше тисячі. Головне при виборі склопакетів — не намагатися купити найдешевші. Краще вибрати двокамерні моделі, скло яких має спеціальне покриття, і довірити установку досвідченим майстрам.

Значної економії можна і не отримати, якщо вікна в будинку відносно нові і якісні. Але практика показує, що бувають випадки, коли навіть в новобудові заміна стандартних дешевих металопластикових вікон на щось серйозніше — істотно знижує тепловтрати.

Балкон

Якщо в квартирі є балкон, і він не засклений — реконструкція дозволить забезпечити додаткову теплоізоляцію. Обшитий і засклений балкон виступає свого роду буферною зоною між кімнатою і вулицею, що уповільнює відтік тепла назовні. Якщо балкон засклений, але стан рам і їх теплоізоляція залишають бажати кращого — ремонт, заміна вікон теж не завадять. Ці заходи дають можливість знизити тепловтрати ще відсотків на 10.

Якщо в квартирі є балкон, і він не засклений

Фасад

Утеплення фасадів — ще один спосіб, як економити на опаленні в квартирі, і знайомий він багатьом. Суть утеплення полягає в тому, що стіни будинку зовні обшиваються теплоізоляційним матеріалом. Найбільш оптимальними є полімерні матеріали на зразок пінополістиролу. Шар такого утеплювача, товщиною близько 5 см, утримує тепло більш ефективно, ніж цегляна кладка. За рахунок утеплення стін втрати тепла можна також зменшити на величину до 30 %. Це дуже відчутно, особливо, в поєднанні з заміною вікон.

Якщо в кімнаті тепло без будь-яких вікон і утеплювачів — можна просто зменшити інтенсивність роботи опалювального приладу або прикрутити вентиль теплового контуру, для уповільнення циркуляції. В квартирі тоді встановиться комфортна температура, а витрати енергії — помітно знизяться. Головне, як і у випадку з вікнами, не ганятися за тисячею-інший економії. Краще довірити роботу надійної компанії з підтвердженою репутацією, щоб утеплювач служив роками, а не відпав через 5 років.

Висновок

Без утеплювальних робіт почати економити на опаленні квартири досить складно. Найперше, що варто зробити при цьому — забезпечити зниження тепловтрат через вікна і стіни. Якщо будинок підключений до системи централізованого опалення — без теплолічильника серйозно зменшити витрати на комунальні платежі не вийде. Індивідуальний прилад обліку спожитої енергії дозволить не тільки платити лише за реально отримане тепло, але також дасть можливість хоч і невеликий, але регулювання витрати і температури в приміщенні.

Важливо враховувати, що на фантастичну економію сподіватися не варто. У когось може скластися враження, що за підсумками всіх заходів рахунок не тільки в рази скоротиться, але навіть вийде «в нуль», але це не так. У прикладах мають місце складні відсотки, тому розрахунки виду «1500 грн, мінус 30% за вікна, мінус 30% за утеплення фасаду, мінус 10 % через балкон, і ще мінус 3 по 6 % за власноручне зменшення на 3 градуси — усього 1500 грн мінус 98%, тобто 30 грн в залишку» вкрай некоректні. Всі значення одночасно ніколи не будуть максимальними одночасно, а таке значення можна мінусувати від отриманого.

Наприклад, у будинку з центральним опаленням за квартиру на 50 м2 приходить рахунок на 1500 грн. Встановлення теплолічильника та регулюючого крана, з подальшим ручним зменшенням температури на 2 градуси, дали економію 10 % або 150 грн. Утеплення фасаду дозволило ще на 15 % знизити втрати, тобто, 1350 грн мінус 202,5 грн = 1147,5 грн. Заміна вікон на енергоефективні також додала 15 % теплоізоляції і відняла від рахунку близько 172 гривень. Кінцевий рахунок складе приблизно 975 грн, що більше, ніж на 50 % менше, ніж було. За рік накопичується сума понад 5000 грн. Якщо на утеплення було витрачено близько 15000 грн — вкладення окупаються за 3 роки.

Залишити свій коментар

Будь ласка, введіть ваше імя

Ваше имя необходимо

Будь ласка, введіть дійсну адресу електронної пошти

Электронная почта необходима

Введіть своє повідомлення

ukrGroshi.com.ua © 2021