Що таке майнінг криптовалют простими словами – повний огляд

Процес видобутку Bitcoin і багатьох інших криптовалют називається майнінгом. Це один з наріжних каменів криптовалют, що відрізняють їх від фіатних та інших електронних валют. Майнінг не можна порівняти із звичайною печаткою грошей, тому що в нього закладені певні функції. І найголовніше – майнінгом здатна зайнятися практично кожна людина. Не вірите? Тоді читайте цей докладний гайд для початківців з теорією і практичними прикладами.

Що таке майнінг криптовалют

Як працює майнінг криптовалют

Сам термін майнінг є англицизмом і походить від слова Mine (видобуток). Якщо говорити складними словами, то цей процес являє собою діяльність по підтримці роботи мережі шляхом закриття і створення блоків в blockchain з використанням обчислювальних потужностей. Майнер використовує потужності заліза для виконання спеціальних обчислень з пошуку цифрового підпису (хеш), яка закриє блок. Майнер, який «знайде» цифровий підпис, отримує винагороду у вигляді 1 одиниці кріптовалюти. Майнінг підтримує роботу мережі, гарантує її захист від дублюючих транзакцій.

Якщо говорити простими словами, то майнінг – це видобуток кріптовалюти з використанням потужностей спеціального обладнання. Для Bitcoin і ряду інших монет це єдиний спосіб збільшення емісії. Майнеры отримують винагороду, так як їх діяльність забезпечує функціонування і цілісність усієї системи. В цьому і полягає основне завдання майнінгу.

На початкових етапах майнінгом міг займатися власник практично будь-якого комп’ютера з використанням потужностей процесора. Коли в 2009-му році Сатоши Накамото і компанія запускали Bitcoin вони з самого початку заклали в систему стелю з максимальною емісії монет – 21 000 000 BTC. У биткоин також відбувається перерахунок складності видобутку кожні 2016 блоків (це приблизно 2 тижні). Подібні властивості системи захищають биткоин від інфляції і є причиною, по якій для видобування нових монет потрібні все більш потужне обладнання. За прогнозами, всі монети BTC будуть здобуті в середині 22-го століття.

Вже через 1-1,5 року після появи Bitcoin для майнінг почали використовувати потужні відеокарти, що запускаються в режимі Crossfirex або SLI. Тоді майнер вдавалося відбити свої вкладення за кілька тижнів. Але мінімальні вимоги для виходу в профіт продовжували зростати. До 2012-му році видобутку битка навіть на самих потужних CPU (процесорах) стала нерентабельною. Настала епоха ферм – установок, що з’єднують між собою потужні відеокарти, а також асиков (ASIC) – спеціалізованого майнингового обладнання.

На ПК зараз реально видобувати монети на зразок Monero, FantomCoin, DigitalNote. Але навіть потужні ПК не майнят більше декількох десятків центів в день. Аналогічна ситуація і з одиничними відеокартами на стаціонарних комп’ютерах.

Майнінг пули

У зв’язку із зростаючою складністю видобутку криптовалют почали формуватися пули – об’єднання майнер (т. н “шахтарів”). Як ми зазначали вище, для отримання винагороди майнеру необхідно знайти цифровий підпис для закриття блоку. В режимі соло навіть потужної фермі на це потрібно чимало часу. Тому створюються пули начебто Minergate, що об’єднують шахтарів. Кожен учасник пулу отримує винагороду, яке еквівалентне майнінговим потужностям.

PoW і PoS

В Bitcoin, де ефективність майнінгу безпосередньо залежить від продуктивності устаткування, що використовується протокол Proof-of-Work. Він захищає мережу від подвійного витрачання і є основою системи винагород в майнінге. Чим більше майнер виконав роботи, тим вищою буде його нагорода.

Деякі кріптовалюти використовують протокол Proof-of-Stake. Майнінгу як такого в них немає. Захист мережі забезпечується наявністю кріптовалюти на гаманцях. На цей протокол планує перейти платформа эфириум. Це означає, що видобуток ETH в майбутньому припиниться. Про це сказав творець Ethereum Бутерин:

«Коли ми перейдемо на протокол Proof-of-Stake, вже на першому етапі потреба в майнінгу ефіру різко знизиться. У Proof-of-Stake використовується алгоритм, який не вимагає, щоб велика кількість комп’ютерів постійно робив розрахунки. Це алгоритм, де використовується монета всередині самої платформи. Консенсус стане набагато більш дешевим і безпечним. І за фактом майнеры можуть втратити свій бізнес».

Види майнінгу

Виды майнінга

Майнінг можна класифікувати залежно від форми і використовуваного обладнання. Основні види:

  • Майнінг на процесорах комп’ютерів (CPU) – неефективний спосіб видобутку кріптовалюти. Так, можна добувати монети на зразок Monero, але навіть потужні персональні комп’ютери не будуть приносити відчутний дохід. Актуально хіба що для тих, у кого є доступ до великої кількості комп’ютерів і безкоштовним електрики.
  • Майнінг на відеокартах (GPU) актуальне для більшості криптомонет, включаючи ефір, dash та інші. Ефективний при використанні потужних відеокарт від Radeon чи GeForce. В стаціонарному режимі підходить хіба що для майнінг кріптовалюти, вартість якої потенційно може збільшиться у багато разів.
  • Майнінг на асиках (ASIC) – ефективний спосіб видобутку криптовалют. ASIC – процесори виготовляють зі спеціальною архітектурою, заточеною під майнінг. Такі пристрої мають високий рівень окупності і їх легко обслуговувати. Мінуси – низька ліквідність на вторинному ринку і швидке старіння асика у зв’язку із зростаючою складністю мережі.
  • Ферми – установка, що поєднує в собі потужні відеокарти (GPU). Підключається до одного або декількох комп’ютерів. Показує високу ефективність, при цьому обладнання реально збути на вторинному ринку. Збільшення кількості майнер підвищило попит і, як наслідок, ціни на карти.
  • Браузерний майнінг – процес видобутку кріптовалюти через виконання спеціального JavaScript-сценарії. Ефективність мінімальна. Багато сервіси браузерного майнінгу створені в шахрайських цілях і впроваджують у файлову систему користувачів прихований майнер без їх відома.
  • Прихований майнінг – видобуток кріптовалюти з використанням потужностей чужого обладнання через поширення спеціальної програми (вірусу). Прихований майнер «склеюють» з звичайними файлами і криптуют від антивірусів. Кращі складання подібних вірусів практично неможливо видалити з пам’яті комп’ютера або виявити антивірусним ПЗ. Для цього варіанту майнінгу використовують не тільки ПК інших людей, але також VPS і VDS (дедики).
  • Майнінг на телефонах і ноутбуках – навіть самі потужні моделі показують мінімальну ефективність. Для Android-майнінгу спеціальну програму випустив пул Minergate. Заробляти на андроїд ви нічого не будете. З ноутбуками ситуація схожа. Це хіба що спосіб познайомитися з майнінгом через вай-фай.
  • Майнінг на HDD – базується на протоколі Proof-of-Capacity. Чим більше «шахтар» може надати дискового простору для майнінг, тим вищою буде ефективність. Піонером серед криптовалют з протоколом Proof-of-Capacity стала монета BURST. Для заробітку хоча б 1 долара в день, необхідно більше 500 терабайт дискового простору. Добути биткоин або лайткоин цим методом не можна.
  • Майнінг на сервері – це по суті те ж саме, що видобуток на CPU, тільки з високою продуктивністю. Актуально хіба що для монет начебто Monero на низьких тарифах з електрики. Може мати потенціал в майбутньому при додаванні нових криптовалют.
  • Хмарний майнінг – видобуток кріптовалюти на орендованих серверах в веб-форматі. Майнеры платять компаніям гроші за оренду обладнання і у віддаленому режимі майнят криптовалюту. Ефективність такого методу залежить від тарифів сервісів хмарних майнінгу, поточного курсу, а також складності мережі.

Майнінг: як почати?

Спрощена покрокова інструкція для новачків:

Крок 1: Визначення бюджету; Крок 2: Вибір валюти для майнінг; Крок 3: Вибір устаткування; Крок 4: Вибір пулу.

Майнінг: як почати

Перед тим як взагалі «влазити» в майнінг, необхідно обміркувати ваш стартовий капітал. Майнінг на комп’ютері або ноутбуці – це хіба що спосіб ближче познайомитися з софтом і технічною частиною. Однак заробіток з такої діяльності мінімальний, якщо він узагалі буде.

Бюджет у кілька тисяч доларів – це мінімальна планка, з якої варто починати. Хоча і вартість обладнання може змінюватися. Але ціна на нові ASIC-майнеры не буває нижче за позначку в 1000 доларів. Визначившись з бюджетом, можна дивитися в бік кріптовалюти, яку ви хочете добувати. Оптимальним і найбільш безпечним варіантом є Bitcoin.

Причини:

  • Потужна мережа;
  • Великий вибір пулів;
  • Висока капіталізація і стабільно зростаючий курс;
  • Постійне з’являється спеціалізоване обладнання для майнінг.

На даному етапі ефективних варіантів майнінгу два: через ферми і ASIC. Щоб ви розуміли, продуктивний асик коштує близько 2,5-3 доларів. За цю ціну можна купити приблизно 5-7 потужних відеокарт. Однак, видобуток BTC фермами нерентабельна, чого не скажеш про эфириум, який в свою чергу не майнится на асиках.

Виникає дилема – що ж вибрати? Давайте систематизуємо основні плюси і недоліки майнінгу ETH фермами і BTC асиками:

Спосіб майнінгу Переваги Недоліки

 

Bitcoin через ASIC  Швидка окупність;

Установки прості

в експлуатації;

Постійне поліпшення якості асиков;

Краще підходить для новачків

                                                  Купити дійсно новий ASIC в СНД складно – часто доводиться летіти до Китаю; Асики розраховані на видобуток тільки однієї кріптовалюти;

Швидке моральне старіння;

Легко збути на вторинному ринку;

 

Ethereum через ферми GPU Підходить не тільки для майнінг эфириума;

Легко збути на вторинному ринку;

Може використовуватися не тільки для майнінгу

Окупність нижче ніж у ASIC;

Труднощі в експлуатації необхідна система охолодження, приміщення, додаткові налаштування).

 

 

 

Ферми реально налаштувати так, щоб вони в автоматичному режимі переключалися на майнінг максимально вигідною кріптовалюти. ASIC ж виключно заточений під видобуток однієї монети – Bitcoin, або Litecoin (для цієї валюти випускається своє обладнання). Але при цьому ферми страшно гудуть, їх необхідно охолоджувати і обладнати потужними блоками живлення. А ASIC може стояти навіть в передпокої.

Якщо ви все ще «мечетесь» і не вибрали бажаний варіант, тоді скористайтеся калькулятором для розрахунку ефективності майнінгу. Такий інструмент є на сервісі Cryptocompare.

Уявімо, що наш стартовий бюджет складає 5000 доларів. За ці кошти можна створити ферму з 8-ми найпотужніших карт GTX 1070 8GB з сумарним хешрейтом 260 Mh/s для видобутку ETH, або два асика S9 c сумарним хешрейтом 27 Th/s для Bitcoin.

Прим. ред: терміном “Хешрейт” позначають продуктивність майнінгового обладнання. Порівняємо проектні показники ефективності майнінгу з фермою з 8x GTX 1070 і двома ASIC-майнерами Antminer S9.

ASIC:

Ферма:

Це з урахуванням поточного курсу, складності і тарифу на електроенергію на момент розрахунку (осінь 2017).

Окупність у першому варіанті складе: 5000/215.11 = 23 тижня

У другому випадку: 5000/76,94 = 65 тижнів.

Однак ці цифри ні в якому разі не можна вважати останньою інстанцією. Адже курс, вартість обладнання, складності мережі постійно змінюються. Ці розрахунки швидше наведені для порівняння ефективності ферм і асиков. Так, ASIC-майнеры ефективніше. Однак вони швидко морально застарівають і їх практично неможливо збути на вторинному ринку. У ферм є додатковий потенціал: можливість добувати кілька криптовалют, подальший продаж обладнання.

Що таке хмарний майнінг

Альтернативою апаратного майнінгу є хмарний. У чому суть такого варіанту видобутку кріптовалюти? Майнер орендує обладнання у віддаленому режимі за певну плату. А якщо бути точніше, то він купує обсяги хешрейта на спеціальних сайтах.

Переваги такої форми майнінгу очевидні:

  • Не потрібно вибирати пул або бояться, що він закриється;
  • Не потрібно шукати місце та обслуговувати обладнання;
  • Можна не бояться, що ферма або майнер вийдуть з ладу;
  • Все відбувається у віддаленому режимі. Досить просто вибрати собі тариф і отримувати прибуток;
  • Величезний вибір криптовалют для майнінг.

Все звучить настільки райдужно тільки на папері. Хмарний майнінг зберіг всі ті ж недоліки, що і апаратна видобуток криптовалют. Ви не можете спрогнозувати курс або темпи збільшення складності мережі. Тому і розрахувати прибуток складно.

Ще одна проблема хмарного майнінг – це політика самих сервісів. Вони можуть змінювати умови тарифів. Наприклад, ви купували «вічні» потужності, але компанія вирішила додати термін у контракт (3 чи 5 років). Регулярно відбувається і перерахунок вартості тарифів. З-за цього дуже складно розраховувати окупність в довгостроковій перспективі. І це з урахуванням того, що всередині сервісів є солідна комісія (до 20%) за виведення коштів.

Хмарний майнінг без вкладень – це піраміда?

У мережі часто зустрічається термін «хмарний майнінг без вкладень». Він вводить недосвідчених користувачів в оману. Під хмарним майнінгом без вкладень розуміється бонус у вигляді потужностей. Наприклад: Зареєструйтеся в нашому сервісі і отримаєте безкоштовно 50 Gh/S». При цьому бонусні хеші стають доступними для використання тільки після покупки потужностей за гроші. Тому не варто будувати ілюзії щодо хмарного майнінгу без вкладень.

Подібна «замануха» часто є інструментом пірамід. Вони також існують в хмарному майнінге і більше нагадують HYIP – короткострокові інвестиційні проекти, практично афери. Користувачам пропонують внести гроші і всього за кілька днів «намайнить» прибуток. Лише одиницям вдається вийти з подібних проектів без збитків.

Кращий сервіс в хмарному напрямку – це Hashflare. Він працював навіть у часи, коли майнінг начебто помер (2015-2016). У категорію хайпів або скамов його віднести не можна, так як проект існує вже тривалий час.

Хмарний майнінг вельми популярний через його доступність і непоганий прибутковості. Наприклад, на сервісі Genesis-Mining контракти з видобутку Bitcoin розкуплені повністю:

Чи вигідний майнінг криптовалют?

Відповісти на це питання ствердно не можна. Сьогодні майнінг вигідний, завтра немає, а післязавтра знову вигідний. Розрахувати ефективність і прибутковість видобутку кріптовалюти в довгостроковій перспективі практично нереально, тому що на цей процес впливають коливаються показники:

  • Курс криптовалют;
  • Складність майнінгу;
  • Тарифи на електроенергію;
  • Вартість обладнання;
  • Продуктивність обладнання;
  • Технічні зміни в криптовалютах.

Невизначеність – це один з недоліків майнінгу. Навіть досвідченим інвесторам не гарантований профіт у цій сфері. Інший потенційний мінус – це обслуговування обладнання, якщо ви маєте справу з фермами.

«Безпрограшного» варіанту майнінгу не існує. Навіть прихований майнер програмісти продають за гроші. І навіть якщо ви його отримали безкоштовно, ризики існують, адже доведеться витратити чимало часу і зусиль на його поширення.

Тим не менш, майнінг може приносити прибуток, причому пасивну. Достатньо один раз інвестувати кошти в обладнання або контракт хмарного майнінгу, щоб отримати потенційний профіт. Серйозні часові витрати не потрібні. Особливо якщо мова йде про ASIC-майнерах або хмарних тарифах. Але без маленької частки везіння тут не обійтися – шахтарі повинні вгадати з часом, обраним обладнанням, що видобувається криптовалютой і формою майнінгу. Хоча отримати величезні збитки на майнінгу практично нереально.

При найгіршому сценарії обладнання можна продати, або дочекатися сприятливих умов для видобутку, адже середовище веде себе динамічно. Але пам’ятайте, що навіть на 2018 рік прогнози будувати важко.

Законодавство

Найактивнішими «майнінговыми» регіонами в світі є країни колишнього СРСР і східної Азії. На це є об’єктивна причина – низька вартість електроенергії. Два визнаних лідера в області видобутку кріптовалюти – це Китай і Росія. У КНР розміщуються найпотужніші пули, а Росія має найвищий потенціал через зон з особливо низькими тарифами на електроенергію. Активно займаються майнінгом і в Україні, де це також є рентабельним процесом.

Ні в Китаї, ні в Росії, ні в Україні майнінг НЕ ЗАБОРОНЕНИЙ. При цьому в кожній країні є свої законодавчі особливості.

В Україні видобуток криптовалют хочуть прирівняти до випуску грошового сурогату. Сам майнінг не заборонений, але майнерів влада «взяла на олівець». Зокрема, видано розпорядження СБУ на перевірку і обшук ферм. Проблема полягає не в самому майнінгу, а в тому, що майнеры крадуть електроенергію з громадських мереж і нібито не платять податки. А продавців обладнання звинувачують у контрабанді. В кулуарах говорять, що всі ці рухи робляться з метою отримання “відкатів”, незважаючи на фактичну легальність майнінгу.

Більше 60% майнінгових потужностей світу зосереджені в Китаї. Це робить КНР центром світового видобутку кріптовалюти. І китайські влади своєрідним способом хочуть зберегти своє лідерство в галузі. У вересні 2017 з’явилася інформація, що в Китаї можуть заборонити всі міжнародні криптовалютные біржі, а також «націоналізувати» китайські пули. Це означає, що тільки китайські шахтарі можуть підключатися до найбільших манйнговым пулам. Навряд чи в Китаї підуть на такі рішучі заходи.

За винятком кількох країн (Венесуела, Сінгапур, Таїланд і деяких інших) у світі немає обмежень по майнінгу. Правда, вигідність цього процесу в різних регіонах істотно відрізняється.

Висновок

Цей гайд від А до Я розкрив базові особливості майнінг – однією з основоположних особливостей криптовалют. Хтось довідався, кому і навіщо потрібен майнінг, хто познайомився з цікавим варіантом інвестування та заробітку. А для когось стало одкровенням, що майнінг биткоина будинку як і раніше можливий. Правда, не на домашньому комп’ютері. Сподіваємося, що ця інформація виявилася корисною для вас і ви знайшли відповіді на ваші питання.

Залишити свій коментар

Будь ласка, введіть ваше імя

Ваше имя необходимо

Будь ласка, введіть дійсну адресу електронної пошти

Электронная почта необходима

Введіть своє повідомлення

Лучшие казино Украины

ukrGroshi.com.ua © 2019